Ťažký život alergika – ktoré rastliny a v ktorom období spôsobujú najväčšie problémy?
Alergiou je v podstate reakcia nášho prehnane citlivého imunitného systému na látku, s ktorou sa stretne v prostredí a vyhodnotí ju ako nebezpečnú pre organizmus. U zdravého človeka takáto látka problémy nespôsobuje, no alergikovi môže pekne zavariť. K najrozšírenejším typom alergií patria tie peľové. Ako si s nimi poradiť?
Na vine sú gény – a životné prostredie
U alergikov, ktorí majú najviac postihnuté dýchacie cesty, spôsobuje najväčšie problémy práve peľ. Peľ je alergén, ktorý sa prenáša vzduchom, preto sa dokáže prenášať v rôznych výškach a na rôzne vzdialenosti. Alergiu na peľ často nazývame aj sennou nádchou. Hovoríte si, prečo ste práve vy tým „vyvoleným“, ktorý dostal do vienka okrem iných vecí túto nepríjemnú chorobu? Áno, je to tak, najzásadnejší vplyv na to, či budete, alebo nebudete alergikom, majú genetické faktory. Druhým významným faktorom je znečistenie ovzdušia, takže ak žijete v priemyselnejšej oblasti, k rozvoju alergií to tiež do veľkej miery prispieva.
Na obed by ste veľmi vychádzať nemali
Našťastie je alergia na peľ sezónnym typom alergie, čo znamená, že ňou netrpíte celoročne. Zvykne sa tiahnuť od februára až do októbra, takže zasa až toľko času bez nej si neužijete. V rôznych obdobiach roka však bývajú v ovzduší aj rôzne alergény a vy nemusíte trpieť každým z nich rovnako. Aj preto je dobré nechať si urobiť u svojho alergológa testy, vďaka ktorým budete presne vedieť, čo vám spôsobuje väčšie, čo menšie a čo možno žiadne problémy. Vo všeobecnosti platí, že na jar budete mať problém hlavne vďaka kvitnúcim listnatým stromom, v lete kvôli peľu z rôznych tráv a v jeseni zasa vzduchom lietajú pele rôznych burín. Najvyššia úroveň peľu vo vzduchu je na obed a skoro poobede a počas slnečných dní, ale aj veterného počasia na okraji lesov.
Užívajte lieky, ale dbajte aj na prevenciu
Neliečená alergia spôsobuje z dlhodobého hľadiska pre vaša zdravie riziko a môže prerásť až do rozvoja astmy. Nedá sa ani úplne vyliečiť, avšak dajú sa zmierniť sprievodné ťažkosti a stabilizovať váš celkový zdravotný stav. Mnohé prípravky na pomoc s alergiami zoženiete aj v lekárni bez lekárskeho predpisu, liečbu je však vždy potrebné konzultovať s lekárom. Pri vážnejších formách peľových alergií budete aj tak potrebovať lieky na predpis. V čase výskytu ťažkostí pomáhajú najmä antihistaminiká, lokálne kortikosteroidy (najčastejšie v podobe sprejov do nosa) a vazokonstriktory (nosové alebo očné kvapky, ktoré pôsobia na uvoľnenie ciev). Súčasťou liečby by však mala byť aj prevencia, čiže vyhýbanie sa alergénom v čo najväčšej možnej miere. Odporúčame pozrieť si peľový kalendár, nájsť v ňom rastliny, na ktoré ste najviac alergickí a v období, keď kvitnú, obmedziť svoj pobyt von. Taktiež vetranie vnútorných priestorov obmedzte iba na skoré ráno a neskorý večer. Pomáhajú aj protipeľové sieťky na okná.